פליי סמרטי

פליי סמרטי הנו מיזם חינוכי , ערכי של משחקי למידה במדעים - דרך משחקי קלפים - מבוסס תכנית הלימודים של משרד החינוך. כל המשחקים פותחו ושוחקו על ידי תלמידים - רב גילאי. 

מתודולוגיית המשחק תמיד ליוותה אותי, יום אחד הבנתי שאני רוצה לחבר את זה עם כלים מקוריים משלי. כך נוצרה חפיסת הקלפים הראשונה ותוך מספר חודשים נהיו 16 משחקים שונים… במיזם הושקעה מחשבה רבה, בכדי להטמיע ידע בתחום המדעים בקרב תלמידים והורים ולבסס את הביטחון שלהם בעולם המדע.

וקצת יותר עלי מבעד לעדשת המיקרוסקופ

נעים להכיר, אני דניאלה אנגלשטיין, יזמית ומפתחת מותג פליי סמרטי  ללימוד מדעים דרך משחק. בוגרת תואר ראשון במדעים מדויקים ובעלת תואר שני בחינוך. 

 החל מ 2016, מורה למדעים ומתמטיקה בחטיבת ביניים.  מרגע שנכנסתי לתפקיד ההוראה, ידעתי שאלמד קצת אחרת: למידה צבעונית, מהנה, חווייתית, לעיתים דיפרנציאלית, שתיתן מענה לכמה שיותר תלמידים.  במשך השנים חקרתי ולמדתי את עולם המישחוק, והבאתי אותו לכיתות שלי בדרכים מגוונות. 

בשנת 2022 חיברתי את הנקודות ויצרתי את אב הטיפוס הראשון של 'פליי סמרטי'.

בעקבות תהליך המישחוק, לעיתים, בשיעורי המדעים אני מעבירה את השרביט לתלמידים והם מפתחים בעצמם משחקים ממוקדי נושא עם רעיונות ויצירה מופלאים- כהערכה חלופית (במקום מבחן).

הילדים נוהרים לכיתות!

כשאני צועדת לכיתה, כבר במסדרונות בית הספר, אפשר להרגיש את התכונה באוויר - מדעים זה מקצוע מדליק!
הילדים סקרנים לפגוש את חפיסות הקלפים השונות, נלהבים לשחק ולהביע את הידע שלהם באופן אותנטי וזורם. החוויה הזו מפעימה , מרגשת ומעודדת אותי להרחיב את פליי סמרטי לכיוונים נוספים, להמשיך ליצור ולהעניק כלים רלוונטיים לפיתוח ההבנה בתחום המדעים.

"תהליך תכנון והפקה של משחק ע"י תלמידים הינו
תהליך דמוקרטי-הומניסטי שכרוכות בו מיומנויות
כגון איסוף מידע ארגוני, סימולו לכלי משחק,
עיצובו ועוד" (טל,1993).